تیم سولانا در مورد حمله به این شبکه در هفته گذشته که منجر به بحران و اختلال چند ساعته آن شد، با ارائه توضیحاتی علت آن را مشخص کرد.

تیم سولانا می‌گوید ربات‌ها با ارسال ۴۰۰ هزار تراکنش اسپم در ثانیه همزمان با عرضه اولیه دکس (DEX) یا همان IDO پروتکل گریپ (Grape) روی پلتفرم صرافی غیر متمرکز مبتنی بر سولانا به نام رادیوم (Raydium)، این شبکه را به زانو در آوردند. این تیم در توضیح بحران سولانا در روز ۱۴ سپتامبر (۲۳ شهریور) اعلام کرد که ۱۷ ساعت قطع سرویس دهی در هفته گذشته ناشی از «حمله محروم سازی از سرویس» (Denial-of-service) با هدف اختلال در IDO پروتکل گریپ بوده است.

حمله ربات‌ها علت اختلال در شبکه سولانا بود

طی پست وبلاگی بنیاد سولانا در ۲۱ سپتامبر (۳۰ شهریور)، تیم این پروژه اظهار داشتند که همزمان با عرضه اولیه دکس پروتکل گریپ بر بستر رادیوم در ساعت ۱۲ به وقت هماهنگ جهانی در روز سه شنبه گذشته، ربات‌ها به این شبکه اسپم ارسال می‌کردند و موجب اختلال در IDO گریپ شدند. در حالی که ربات‌ها با ارسال ۴۰۰ هزار تراکنش دروغین در هر ثانیه سعی در خراب کاری داشتند، سولانا به «رشد بی حد و حصر تراکنش‌های در انتظار تایید و بلاک‌های سنگین» اشاره می‌کند که باعث شده تا شبکه با پیشنهادات فورک شدن روبرو شود. این حمله باعث شده است که اعتبارسنجان شبکه سولانا پس از اتمام حجم ذخیره سازی با مشکل مواجه شوند و در نتیجه ۱۷ ساعتی بین روزهای ۱۴ و ۱۵ سپتامبر آفلاین شوند.

بازیابی شبکه با همکاری مهندسین سولانا و بیش از هزار اعتبارسنج انجام شد و پس از پشتیبانی ۸۰ درصد از کسانی که در شبکه استکینگ انجام داده و فعال بودند، یک هارد فورک موفقیت آمیز انجام دادند.

این یک تلاش هماهنگ توسط جامعه بود، نه تنها در رفع اختلالات شبکه، بلکه در به دست آوردن ۸۰ درصد اتفاق نظر!

این بنیاد می‌گوید که شبکه سولانا طی ۱۸ ساعت پس از آفلاین شدن اختلالش مرتفع شده و ارتقا یافت و سپس با عملکرد کاملش بازگردانده شد. تیم سولانا در پست وبلاگی خود اضافه کرد که جامعه هنوز در حال تهیه «گزارش فنی دقیق در مورد اتفاقات و تحلیل علت اصلی بحران در شبکه است» که طی هفته‌های آینده منتشر خواهد شد.

قیمت توکن بومی سولانا (SOL) از زمان ثبت بالاترین سطح تاریخی خود در ۲۱۳ دلار در ۹ سپتامبر (۱۸ شهریور)، رو به افول گذاشت و از آن زمان، ۳۹ درصد کاهش یافته است. در زمان نگارش این مقاله هر واحد SOL به ارزش ۱۴۰ دلار معامله می‌شود.

این در حالی است که رشد شدید قیمت SOL طی مدت کوتاهی رخ داده و از ۳۲ دلار در آخر ماه جولای (۸ مرداد)، حدود ۵۶۵ درصد صعود را تجربه کرده بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *